Zengin yiyeceği oldu! Etiler 190, Bodrum 900 TL

Türkiye’nin en popüler tatil mekanlarından Bodrum’da sezon açıldı. Tatilcilerin gelmesiyle en çok merak edilen konulardan birisi de lahmacun fiyatları oldu. Bodrum’da geçtiğimiz yıl bir lahmacun 310 TL, bir kutu ayran da 140 TL’den satılmıştı. Bu yılki rakamlar da dudak uçuklatıyor. Ekonomi yazarı Şeref Oğuz, bu yıl Bodrum’da bir lahmacun ile bir kutu ayranın fiyatının 900 TL olduğunu duyurdu. Fiyatlar sosyal medyada da büyük tepki çekti. Peki, İstanbul’da lahmacun fiyatları ne durumda? Her ilçede farklı fiyat olmasının sebebi ne? 

HİLEYE DİKKAT!

Et fiyatlarındaki artış lahmacun piyasasını da dalgalandırmış durumda. Fiyatlar neredeyse her şehre, her ilçeye göre değişiyor. Hatta aynı ilçenin farklı mahalleleri arasında uçurum rakamlar bile söz konusu. 

Gıda Güvenliği Dernek Başkanı Samim Saner ise tepki çeken son fiyatlara ilişkin bir takım uyarılarda bulundu. Ucuza satılan lahmacunlarda olabilecek tehlikelere karşı vatandaşları uyaran Saner, “Lahmacun gibi karışık kıymanın içine girdiği ürünlerde hile olması muhtemeldir. Bu hile dediğimiz şey illa sağlığa zararlı olmak zorunda değil. Ürünün içine tavuk eti, soya fasülyesinden yapılan soya kıyması, sakatat ve hayvanın kıymaya uygun olmayan başka bölgelerindeki etler kullanılabilir. Bunlar doğrudan halk sağlığını tehdit eden durumlar olmasa da, tüketicinin cebini etkileyecek durumlardır” diye konuştu. 

BAHARAT UYARISI 

Gıda Mühendisi Ebru Akdağ ise lahmacun fiyatlarının değişkenlik göstermesini hammaddenin kalitesi, yan ürünlere ve satış politikasına bağlayarak şöyle konuştu: “Vatandaşlar çok ucuza lahmacun yiyecekse içinde et değil de başka bir şey olacağını düşünmeleri gerekir. Özellikle açıkta satılan ve ucuz ürünlere dikkat edilmeli. Et yediğinizi zannedip birtakım aroma vericilere bulanmış bir şey yiyor olabilirsiniz. Daha riskli olan kısmı farklı baharatların aroması bozuk etin kokusunu ve tadını gizlemesi. Bu nedenle bilindik yerlerde lahmacun tüketilmeli.

İSTANBUL’DAKİ FİYATLAR

İstanbul’un farklı ilçelerindeki lahmacun fiyatlarını öğrenmek için aradığımız bazı mekanlardan yansıyan rakamlar ise şöyle:

Bağcılar: Lahmacun 60 TL, küçük ayran 20, büyük ayran 35

Çatalca: Lahmacun 70 TL, ayran 30 TL

Kağıthane: Lahmacun 70-80 TL,  ayran 25 TL

REKOR ETİLER’DE

Kadıköy: Lahmacun 85 TL, ayran 20 TL

Beylikdüzü: Lahmacun 90 TL, ayran 35 TL

Etiler: Lahmacun 190 TL, küçük ayran 75, büyük ayran 140 TL

LAHMACUN’UN 10 YILI

Lahmacun fiyatlarının son 10 yıla göre gelişimi şu şekilde:

2014 yılında İstanbul Güngören’de bulunan meşhur bir kebapçıda lahmacun 7 TL’den satılıyordu. Aynı mekan 2015 yılında 7,5 TL, 2017’de 13 TL, 2019’da 17 TL, 2020’de 18 TL, 2024 yılında ise tanesi 80 TL’ye kadar yükseldi. 2019 yılında Esenyurt’ta lahmacun 3,5 TL’den satılırken, Fatih gibi kiraların yüksek olduğu bölgelerde ise 10 TL’den satılıyordu. O dönem görüştüğümüz esnaflar, malzemelerinin kaliteli olması ve ikramların fazla olması nedeniyle fiyat arttırdıklarını savunuyordu. 

KAYNAK: HABER GLOBAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x